Часто наші споживачі звертаються з запитаннями: «Навіщо мені повіряти лічильник, якщо він нормально працює?» або «Навіщо замінювати лічильник, якщо він не зламався?».
Статя 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» регулює терміни повірки, міжповірочні інтервали тощо. Наприклад, у пункті третьому вказано, що суб’єкти господарювання зобов’язані своєчасно, з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів, подавати лічильники на періодичну повірку.
Як наслідок КП «Водоканал м. Ужгород» за законом не має права обслуговувати лічильники, у яких закінчився термін повірки.
Якщо у вашому свідоцтві про повірку стоїть дата, наприклад, 10 червня, то вже 11 червня показники можна вважати такими, що не відповідають метрологічним характеристикам. У такому разі навіть може нараховуватись оплата за послуги за середніми показниками. У випадку, якщо споживач відмовляється від здійснення повірки або здійснює її у строк, що перевищує один місяць, нарахування оплати послуг централізованого водопостачання та водовідведення проводиться згідно норм водоспоживання (8 м3 на 1 особу). Саме тому важливо вчасно повіряти лічильники, аби бути переконаним, що передані вами показники врахують.
Всі квартирні лічильники повинні пройти державне приймальне та контрольне випробування. Затверджені типи засобів вимірювальної техніки заносяться до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки України.
Купуючи лічильник обов’язково перевірте:
- Чи є технічний паспорт приладу обліку зі вказаними типом приладу, його діаметром, заводським номером, датою продажу та датою повірки лічильника.
- Комплектацію лічильника відповідно до технічного паспорта.
В залежності від типу засобу обліку води (передбачений паспортом засобу обліку) встановлюється міжповірочний термін в 3 або в 4 роки від дати останньої повірки, але, як показує практика, не більше трьох разів. Гарантований виробником термін експлуатації приладу становить від 10 до 12 років.
Увага!
У зв’язку з прийняттям Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг виконала перерахунок вартості тарифів та вилучила з них витрати, пов’язані з обслуговуванням та повіркою загальнобудинкових та індивідуальних засобів обліку.
Відтак з 29 листопада 2017 року повірка та ремонт засобів квартирних приладів обліку води, які знаходяться у власності фізичних осіб, здійснюватиметься за кошти абонентів.
Відповідно до Закону України № 1314-VII від 05.06.2014 «Про метрологію та метрологічну діяльність»
Стаття 17. п. 1. «Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.»
Стаття 17. п. 4. абзаци 5-6 «Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №440 від 7 квітня 2023 р. відновлено повірку індивідуальних приладів обліку комунальних послуг. Ухвалене рішення поширюється на усі території, за винятком тимчасово окупованих. Усі без виключення лічильники централізованого водопостачання з простроченими свідоцтвами мають пройти повірку.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.»
22 червня 2017 року прийнято Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності 02.08.2017 року (надалі – Закон).
Абзацом 2 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону зобов’язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі – НКРЕКП) забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб’єктів природних монополій та суб’єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
Відповідно до вимог Закону, НКРЕКП прийняла Постанову №1344 від 02.11.2017 р. «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 листопада 2015 року № 2868», відповідно до якої з діючих структур тарифів було вилучено витрати, пов’язані з обслуговуванням та повіркою загальнобудинкових та індивідуальних засобів обліку води.
Відтак, з грудня 2017 року повірка та ремонт засобів обліку води, які знаходяться у власності фізичних та юридичних осіб, здійснюється за кошти споживачів.
Рішення Верховного Суду України від 15.07.2019 по справі № 235/499/17
Споживачі часто запитують про рішення суду, згідно з яким повірка квартирних лічильників води повинна проводитися за рахунок надавача послуги з водопостачання.
Рішення суду виходило з законодавства, що діяло на момент виникнення предмета спору, тобто до набрання чинності Закону про комерційний облік, коли повірка квартирних лічильників води була закладена в тариф.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.05р. №630 «Про затвердження Правил надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» засоби обліку беруться виконавцем на комерційний облік.
Нагадуємо! Ні в якому разі не знімайте лічильник(и) самовільно, не маючи на руках акту від представника КП «Водоканал м. Ужгород», в якому зафіксовано поточні показники лічильника(ів). Також не забувайте, що без опломбування водоміру, показники будуть вважатися недійсними і розрахунок буде проводитись відповідно до нормативів (норм) водоспоживання, в залежності від кількості зареєстрованих осіб.
- Якщо не було планового візиту контролера для фіксації поточних показників та розпломбування лічильника(ів) – звернутись в абонентський відділ КП «Водоканал м. Ужгород» та подати заяву на його розпломбування;
- Дочекатись візиту контролера, який розпломбує лічильник(и) та складе акт, де зафіксовано дані лічильника(ів) на момент розпломбування;
- Зняти лічильник(и) і принести його/їх до КП «Водоканал м. Ужгород» (І поверх, абонентський відділ) та дотримуватись подальших інструкцій працівників підприємства;
- По виконанні повірки звернутись в абонентський відділ та подати заяву на повторне опломбування лічильника(ів);
- Встановити лічильник(и);
- Дочекатися візиту контролера, який опломбує лічильник(и) та складе акт, у якому зафіксовано дані лічильника(ів) на момент опломбування.
Вартість послуги періодичної повірки лічильника, за умови самостійної доставки на підприємство (включаючи ПДВ) становить:
- Для лічильників діаметром 15-20 мм – 374,64 грн.
- Для лічильників діаметром 25-40 мм – 984,47 грн.
- Для лічильників діаметром 50 мм – 965,05 грн.
В цьому випадку, Вам необхідно лише подати відповідну заяву та оплатити послуги по демонтажу, монтажу та повірці лічильника. Усі подальші кроки по повірці лічильника(ів) будуть виконані працівниками КП «Водоканал м. Ужгород». З Вашого ж боку, необхідно забезпечити доступ до лічильника(ів) працівникам нашого підприємства, для розполомбування та демонтажу на державну повірку, а також, відповідно, для монтажу та перепломбування після повірки.
Вартість повного комплексу послуг проведення повірки лічильника, включаючи його демонтаж та монтаж (включаючи ПДВ) становить:
- Для лічильників діаметром 15-20 мм, які знаходяться в приміщенні – 1294,16 грн.
- Для лічильників діаметром 15-20 мм, які знаходяться в колодязі – 1641,34 грн.
- Для лічильників діаметром 15-20 мм, які знаходяться в приміщенні або колодязі (транспорт підприємства) – 1974,19 грн.
- Для лічильників діаметром 25-40 мм, які знаходяться в приміщенні – 2015,92 грн.
- Для лічильників діаметром 25-40 мм, які знаходяться в приміщенні (транспорт підприємства) – 2848,50 грн.
- Для лічильників діаметром 25-40 мм, які знаходяться в колодязі – 2305,40 грн.
- Для лічильників діаметром 25-40 мм, які знаходяться в колодязі (транспорт підприємства) – 2966,35 грн.
- Для лічильників діаметром 50 мм, які знаходяться в приміщенні – 2230,70 грн.
- Для лічильників діаметром 50 мм, які знаходяться в приміщенні (транспорт підприємства) – 2716,28 грн.
- Для лічильників діаметром 50 мм, які знаходяться в колодязі – 2459,70 грн.
- Для лічильників діаметром 50 мм, які знаходяться в колодязі (транспорт підприємства) – 3035,60 грн.
Згідно з Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірку індивідуальних приладів обліку здійснюють ліцензовані організації, перелік яких можна знайти на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
У разі повірки лічильника води без його демонтажу, на місці експлуатації, за допомогою переносної проливної установки, після отримання результатів повірки необхідно звернутись у абонентський відділ КП «Водоканал м. Ужгорода» і надати «Свідоцтво про повірку» або «Довідку про непридатність» засобу вимірювальної техніки, засвідчених відповідно до законодавства про метрологію та метрологічну діяльність та дотримуватись інструкцій працівників підприємства.
ВАЖЛИВО! Якщо на момент проведення державної повірки приладу обліку без його демонтажу не було планового обстеження вузла обліку та контрольного зняття його показників – обов’язково необхідно забезпечити доступ представника підприємства до вузла обліку.