Щодня кожна людина в середньому споживає 2-3 літри води з їжею та напоями, а ще 150-200 – змиває в каналізацію. Якісне водопостачання та водовідведення вкрай важливе і для особистої гігієни і для профілактики хвороб та уникнення інфікування. Тож забезпечення якісною питною водою, а також безперебійний прийом, транспортування та очищення стічних вод – життєво необхідні. І якщо пошкоджений водопровід чи забилися каналізація наша бригадна служба завжди намагається швидко це вирішити, але бувають випадки коли це займає трішки більше часу ніж очікувалось.
Вчора на вулиці Дворжака фахівці водоканалу одночасно усували витік води та проводили чищення колодязя.
Робітники поетапно виконали весь необхідний комплекс робіт:
- Підготували трубопровід/колодязь;
- Виконали водовідлив/ відкачали мул;
- Провели очищення;
- Виконали монтажні роботи.
Процес ремонту мережі – це не завжди легкий процес. Деякі аварії можна полагодити у той же день. В іншому випадку, нам необхідно зважити на обставини, що впливають на нашу здатність ліквідувати витік відразу. Однак ми прагнемо, щоб усі витоки усувалися протягом наступних 3 робочих днів.
Іноді проведення ремонту може зайняти більше часу, ніж ми хотіли б, позаяк нам потрібно завершити численні зміни у системі водопостачання, щоб звести до мінімуму незручності для наших споживачів. Ми розуміємо що наші абоненти можуть бути розчарованими, коли вони повідомили про витік води, а наступного дня помітили, що аварія не ліквідована.
Наступні кроки пояснюють, що відбувається після того як ви повідомите нам про витік води:
Крок перший: Абоненти повідомляють про витік води.
Крок другий: Обстеження витоку.
Обстеження витоку дає можливість з’ясувати ці обставини та визначити потребу в залученні спецтехніки.
Крок третій: Оцінка впливу на споживачів.
Після обстеження місця витоку наші фахівці з’ясовують скільки споживачів матимуть незручності від проведення ремонту. Якщо труба обслуговує тисячі осіб, включаючи лікарні і школи, ми повинні напрацювати оптимальну схему перекриття трубопроводів, щоб скерувати воду з інших напрямків та звести до мінімуму район, що опиниться без водопостачання.
Крок четвертий: Погодження існуючих інженерних комунікацій.
Нам необхідно погодити з відповідними службами місце розташування існуючих підземних комунікацій (газопроводів, електрокабелів, телефонних мереж тощо), щоб уникнути пошкоджень та убезпечити наших працівників. Іноді таке погодження потребує додаткового часу.
Крок п’ятий: Погодження з міською радою.
Якщо труби пролягають під дорогами, тоді нам необхідно отримати дозвіл від міської ради для роботи на дорозі, призупинення руху транспорту, погодження зміни руху маршрутів громадського транспорту. Відтак міська рада призначає дату, коли ми можемо виконати ремонтні роботи. Згадані обставини можуть вплинути на нашу здатність усунути витік відразу.
Крок шостий: Відключення води.
Про час виконання планових ремонтних робіт ми попереджаємо наших споживачів заздалегідь за допомогою оголошення через засоби масової інформації та співпрацюємо з працівниками житлово-експлуатаційних підприємств, які розміщують друковані оголошення на під’їздах будинків. У випадку аварій на зовнішніх мережах водопостачання ми маємо право тимчасово припинити або обмежити подачу води без попередження.
Крок сьомий: Ремонт мережі.
Працівники ремонтно-експлуатаційних служб виконують ремонтні роботи: розкопують дорогу, тротуар або газон; заварюють трубопровід у місці витоку води, встановлюють ремонтне обладнання (хомути, накладки, муфти).
Іноді доводиться замінювати ділянку аварійного трубопроводу. Після завершення ремонту водопостачання відновлюють.
Крок восьмий: Відновлення благоустрою.
На місці проведення розкопок після ліквідації аварії на інженерних мережах виконуються роботи по відновленню пошкоджених елементів благоустрою території.
Працівники водоканалу щоденно докладають максимум зусиль, для того щоб мешканці міста могли цілодобово користуватись послугами водопостачання та водовідведення.
Дякуємо за увагу, бажаємо всім приємних свят! Слава Україні!
Адміністрація КП «Водоканал м. Ужгород»