CleanWater

Якість питної води в місті Ужгород

Що необхідно людині для життя?
Вода, хліб, одежа та кров.

Адам Сміт

21-24 березня 2017 р. у м. Кропивницький відбувся практичний семінар «Застосування спектрометрів з індуктивно зв’язаною плазмою для контролю води».

У семінарі брали участь представники багатьох водоканалів України: КП «Житомирводоканал», КП «Тернопільводоканал», ЛБКП «Львівводоканал», КП  «Компанія “Вода Донбаса”», КП «Міськводоканал» Суми, КП «Водоканал м. Ужгорода», ОКВП «Дніпро-Кіровоград», Александрія, Світловодськ, Смоліно, КП «Водоканал» Мелітопільської міськради Запоріжської області, КП «Аульський водогін», КП «Кременчукводоканал», КП «Дніпроводоканал», ООО «Білоцерківвода», КП «Черкасиводоканал», КП «Харківводоканал», ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. Марзеєва НАН України» та ін.

В ході практичних занять на семінарі було виконано експрес-аналіз 30 зразків, що привезли учасники – співробітники водоканалів з різних міст України. Аналіз було виконано на ІЗП-спектрометрі іСАР 7000 Duo виробництва американського концерну Thermo Fisher Scientific. Вимірювання базувались на ДСТУ ISO 11885:2005 «Якість води. Визначення 33 елементів методом атомно-емісійної спектрометрії з індуктивно-зв’язаною плазомю».

У результаті показано, що за елементним складом зразок «Ужгород НФС» має найбільш задовільні показники щодо елементного складу, зокрема за вмістом алюмінію, заліза та загальною жорсткістю.

Така якість питної води досягнута в результаті впровадження на КОПВ (насосно-фільтрувальних станціях (НФС) №1, №2 та №3) системи спеціальних розподільників реагентів, реконструкції швидких фільтрів з заміною дренажу на сучасний та заміною фільтруючого завантаження на дроблений цеоліт Сокирницького родовища.

DSC00410-edit.jpg

Система первинної очистки води за допомогою швидких фільрів

Експлуатація реконструйованих цеолітових фільтрів показала їх перевагу в використанні – підвищення потужності очисних станцій. Збільшення технологічних параметрів цеолітових фільтрів не відображається на якості очистки води. Навпаки – мутність знижується на 0,1-1,0 мг/дм3, а вміст залишкового алюмінію – на 0,1-0,3 мг/дм3.

Реконструкція фільтрів дозволила впровадити їх водоповітряну промивку, що дало збільшення фільтроциклу при менших витратах питної води на промивку фільтрів та підвищення якості очистки фільтруючого завантаження.

DSC00395-cut+edit.jpg

Процес водо-повітряної промивки фільтрів системи первинної очистки води

DSC00434-edit+СУ.jpg

Насос промивки фільтрів первинної очистки води. В кутку зліва – ультразвуковий расходомір-лічильник, справа – панель управління насосом

В цілому, експлуатація цеолітових фільтрів показала їх високу сорбційну спроможність до мікроорганізмів та водоростей, підвищуючи ефект очистки по цих показниках на 20-70%.

По даних спеціальних досліджень, цеоліт являється катіонообмінником, тобто, маючи здатність селективно затримувати такі мікродомішки води, як катіони важких металів (цинк, мідь, нікель, свинець, кобальт тощо), вилучає з води радіоактивні речовини (уран, цезій, стронцій тощо) і біогенні речовини (іони амонію та калію).

На усіх спорудах КОПВ і водозабору «Минай», впроваджена сучасна система знезаражування води за допомогою установок «Modern» (США) і «Adwance» (Угорщина).

Хлораторная+Дозор.jpg

Хлораторна система водозабору «Минай». В кутку – автоматична система контролю за рівнем хлору «Дозор»

В рамках виконання «Програми енергозбереження та модернізації фізично та морально застарілого обладнання КП «Водоканал м. Ужгорода», розробленій у 2006 році, на станціях водопостачання проведено такий ряд заходів:

 • На насосній станції другого підйому насосно-фільтрувальної станції (НФС) №2 замінено насосний агрегат, потужністю 250 кВт, на сучасну енергозберігаючу модель «Wilo» з більшим ККД, потужністю 160 кВт і впроваджено автоматичну систему управління (АСУ) із застосуванням частотно-регульованого приводу (ПЧ) та пристрою плавного пуску. Також, на сучасну енергозберігаючу модель замінено насос на насосній станції першого підйому.
 • DSC00382-edit.jpg

  Одна з насосних систем поверхневого водозабору НФС

 • На підземному водозаборі «Минай» змонтовано два сучасних насоси «Wilo» і впроваджено систему АСУ І-ї та ІІ-ї черги. Замінено 11 глибинних насосів на артезіанських свердловинах на сучасні «Wilo SPU».
 • DSC00358color.jpg

  Панель автоматичної системи управління насосної станції

  Минай+АСУ-01.jpg

  Насосна станція водозабору «Минай». В кутку – головна панель автоматичної системи управління насосної станції

 • Проведено реконструкцію підвищувальних насосних станцій (ПНС), шляхом монтажу сучасних насосних установок із застосуванням АСУ на ПНС «Кальварія», ПНС «Академіка Корольова», ПНС «Юність», ПНС «Лавріщева», ПНС «Грушевського 39», ПНС «Грушевського 6», ПНС «Електрон», які, завдяки цьому, працюють в автоматичному режимі.
 • DSC00373-edit-+СУ.jpg

  ПНС «Грушевського, 39». В кутку – лицева панель автоматичної системи управління станції

У результаті проведеної роботи, найбільш ефективним та економічно обгрунтованим методом зменшення втрат води, оптимізації роботи системи подачі та розподілу води (СПРВ) – виявилось зниження тиску до оптимального по лівобережній частині міста та в районі промислової зони, за допомогою АСУ.

Монтаж регуляторів тиску в мікрорайоні «Шахта», районі забудови «Перемоги І-ІІ» та в районах вулиць Академіка Корольова, Університетській, Золотистій, Докучаєва, Собранецької, Легоцього, Заньковецької – дозволив звести до мінімуму аварійні ситуації на лініях водопровідної мережі, а також збільшити, а в деяких районах (з 15 вересня 2015 року, по всьому місту) забезпечити цілодобову подачу води споживачам.

По водовідведенню, в рамках вище згадуваної програми, з 2006 року проведено заміну застарілого на енергомісткого обладнання на сучасне з плавним пуском на семи каналізаційно-насосних станціях (КНС), що значно підвищило надійність їх роботи. Із 13-ти КНС, 10 – переведені на роботу в автоматичному режимі.

КНС-2-Насосы+АСУ.jpg

Насосна система КНС №2. В кутку – автоматична система управління насосами

КНС№6АСУ.jpg

Насосна система КНС №6. В кутку – автоматична система управління насосами з плавним пуском

Впровадження перерахованих вище заходів, дало змогу, починаючи з 2006 року, поступово знизити витрати електроенергії з 24 440,0 тис. кВт/рік до 19 905,1 тис. кВт/рік.

Завершуються роботи по реконструкції ПНС “Аллея 13” з двома резервуарами по 1000 м3 кожен, по вулиці Легоцького, що дозволить значним чином підвищити стабільність водопостачання багатоповерхової житлової забудови мікрорайонів “Перемоги І-ІІ”

DSC00859.jpg

Стан насосної системи ПНС “Аллея 13” до реконструкції

DSC00850.jpg

А такий вигляд має насосна система ПНС “Аллея 13” після фактично заверешної реконструкції

На 2017 рік, заплановано виконання інвестиційної програми по модернізації насосного обладнання на водозаборі «Минай», НФС-ІІ, НФС-ІІІ, КНС-IV і КНС-V, за рахунок власних коштів КП «Водоканал м. Ужгорода» на суму 4 743,89 тис. грн.

Також, в рамках, виконання «Програми фінансової підтримки комунальних підприємств м. Ужгорода на 2017 рік», запланована заміна застарілого обладнання на сучасну бустерну насосну установку із застосуванням АСУ по проспекту Свободи, будинок №2 (16-поверхівка). Заміна водопровідних та каналізаційних мереж, домових вводів, засувок на розподільчих мережах, продовження реконструкції швидких фільтрів на КОПВ за рахунок місцевого бюджету, на суму 5 870,0 тис. грн.

Виконання робіт по цих програмах дозволить знизити затрати електроенергії на більше ніж 1 150,0 тис. кВт-год./рік.


Головний інженер КП «Водоканал м. Ужгорода», Брежнєв. М.. Г.

Коментар до теми “Якість питної води в місті Ужгород

 1. про яку якість води ви говорите??
  у мене в чайнику постійний вапняний наліт, просто пластами плаває  в воді після того як закипить…

  Вода просто жахлива!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *