Жорсткою називається вода, що містить велику кількість солей магнію і кальцію. Саме ці елементи зумовлюють властивості рідини, що тече з крана у нас вдома. Крім того, в такій воді можна виявити хлориди, силікати, фосфати та інші сполуки. Деякі з них розкладаються при кип’ятінні, інші залишаються в незмінному вигляді тривалий час. Жорсткість води багато в чому визначається розташуванням населеного пункту і наявністю в грунті різних вапняних порід. Чому ж кожна господиня прагне будь-що-будь зробити воду більш м’якою?
Накип на чайнику, осад на стінках пральної машини і інших побутових приладах – все це наслідки використання жорсткої води будинки. Така вода приносить людині безліч побутових незручностей. Помітно зменшується ефективність різних миючих засобів, адже в жорсткій воді вони просто не здатні працювати в повну силу. Одяг після прання втрачає колір і м’якість, коротшає термін її служби. Товстий шар накипу на нагрівальних елементах і білі розводи на посуді змушують господинь шукати кошти для пом’якшення водопровідної води. Але тільки чи побутові негаразди тому причиною?
7 способів пом’якшення води
Метод №1. Кип’ятіння
Зробити воду більш м’якою в домашніх умовах можна за допомогою звичайного кип’ятіння. Одна проблема: разом зі шкідливими солями кальцію і магнію випаровуються і численні корисні сполуки. Крім того, при постійному кип’ятінні жорсткої води посуд швидко виходить з ладу.
Метод №2. Кальцинована сода
Цей метод пом’якшення жорсткої води був відомий ще в Стародавній Греції. У ті далекі часи господині використовували золу з вогнища і тим самим змінювали властивості води. Сьогодні досить просто додати в рідину кальциновану соду – і вода стане відчутно м’якше. 2 чайні ложки соди потрібно ретельно розміщувати в 10 літрах води і обов’язково дочекатися утворення осаду.
Метод №3. Пом’якшувальні солі
Спеціальні пом’якшувальні солі підходять для зміни властивостей рідини, використовуваної в посудомийних машинах. Такий засіб випускається у вигляді таблеток і робить воду м’якшою. Застосування пом’якшуючих солей не тільки сприятливо позначається на стані посуду, але і значно збільшує термін служби посудомийної машини.
Метод №4. Фільтри-глечики
Один з найпопулярніших способів, що дозволяють швидко зробити воду м’якою в домашніх умовах. Такий фільтр являє собою ємність у вигляді глечика, всередині якого закріплений особливий фільтруючий картридж. Встановивши будинку фільтр, можна без особливих зусиль домогтися пом’якшення води. Цей метод простий і доступний, проте відносна дешевизна приладу з часом грає проти нього. Фільтр-глечик в середньому працює не більше 1,5 місяців, після чого потрібна обов’язкова заміна картриджа.
Метод №5. Магнітний фільтр
Метод заснований на пом’якшення водопровідної води за допомогою двох магнітів. Ці пристрої створюють особливе магнітне поле, яке повинно зробити рідина м’якшою. Також це оригінальний пристрій дозволяє прибрати різні шкідливі домішки. На жаль, з’ясувати, наскільки корисна така очищена вода, досить складно. В основному магнітний фільтр застосовується в котельних.
Метод №6. Іонообмінний фільтр
Як пом’якшити жорстку воду вдома за допомогою іонообмінного фільтра? Для цього необхідно придбати пристрій, що складається з двох резервуарів. В одну ємність поміщається іонообмінна смола, тоді як в інший знаходиться сольовий розчин. Такий фільтр пропускає через себе проточну воду, відправляючи її в резервуар зі смолою. Рідина насичується іонами, після чого потрапляє в розчин солі. Тут відбувається реакція з солями магнію і кальцію, які поступово виводяться з води. Фільтр заміщає іони кальцію і магнію натрієм, за рахунок чого проходить рідина і стає більш м’якою.
Метод №7. Зворотний осмос
Система зворотного осмосу визнана одним з найбільш ефективних методів пом’якшення проточної води. Пристрій являє собою фільтр, що містить особливу мембрану. Очищення і пом’якшення води відбувається за рахунок різниці осмотичного тиску. Рідина, проходячи через мембрану з одного розчину в інший, поступово позбувається солей магнію і кальцію. Єдиний мінус: така схема усуває не тільки шкідливі солі, але і різні корисні речовини, тому не може використовуватися для очищення питної води.
Адміністрація КП «Водоканал м. Ужгород»